Mikor fontos a gyökércsúcs resectio elvégzése?
Ha a fogszuvasodás olyan mértékű, hogy begyullad a fogbél, gyökérkezelésre lehet szükség. Azonban előfordulhat, hogy a foggyökér még a gyökérkezelés után is gyulladt maradt – ilyenkor gyökércsúcs resectio elvégzésére van szükség a fog megmentése érdekében.
Az utolsó esély a fog megmentésére
A fog megmentéséért mindent meg kell tenni, így fontos, hogy még egy sikertelen gyökérkezelés után se azonnal foghúzásra gondoljunk. A gyökércsúcs resectio, azaz a foggyökércsúcs eltávolítása során lehetőség nyílik a gyulladt szövetek eltávolítására anélkül, hogy a teljes foggyökeret, és így magát a fogat eltávolítanánk. A foggyökér resectio ugyanakkor egy olyan szájsebészeti eljárás, amely különös körültekintést igényel.
Bizonyos esetekben csak a gyökércsúcs resectio jelent megoldást
A gyökérkezelés során a foggyökércsatornát teljesen ki kell tisztítani, így el kell távolítani minden gyulladt szövetmaradványt. Ez azonban nem mindig sikerül, mivel bizonyos esetekben a fog csatornarendszere nem járható át teljes mértékben, így csak szájsebészeti beavatkozással lehet eltávolítani a gyulladt foggyökércsúcsot.
A gyökércsúcs resectio más, gyakori okai:
- A foggyökér körül ciszta keletkezett
- A gyökérkezelés során túlpréselődött a gyökértömés anyaga
Hogy zajlik a gyökércsúcs resectio?
A gyökércsúcs resectio szájsebészeti műtét, amelyhez általában elegendő helyi érzéstelenítést végezni. A folyamat során metszés és lebenyképzés után a gyökércsúcsot az azt fedő csont feltárásával közelítjük meg, majd abból néhány millimétert eltávolítunk a környező gyulladt szövetállománnyal együtt. Néhány esetben szükséges gyógyszeres, retrográd tömés behelyezésére is a foggyökér irányából. Varratszedésre a műtét után egy héttel kerül sor.
Gyökérkezelés után is panaszokat tapasztal? Kérjen időpontot fogászati klinikánkon!