Amit a gyökérkezelésről tudni érdemes
A fogak megtartása esztétikai és egészségügyi szempontból is rendkívül fontos, így mindent el kell követni a foghúzás elkerüléséért. Amikor a fogszuvasodás túl nagy méretékű, és a baktériumok elszaporodnak a fog belsejében, gyulladás alakulhat ki, ami fogfájáshoz vezethet, ilyenkor szájsebészeti gyökérkezeléssel még legtöbb esetben megmenthető a fog.
Fontos a saját fogak megőrzése
A gyökérkezelés általában nagyobb méretű foganyagveszteséggel jár, majd idővel a fogat le is kell csiszolni, hogy koronát helyezhessünk rá annak stabilitása miatt. Felmerülhet a kérdés: miért ne ültessünk inkább implantátumot a beteg fog helyére?
Valójában egy műgyökér beültetése nemcsak hogy egy hosszú folyamat, ami sokba kerül, de nagy megterheléssel is jár a szervezet számára. A saját fogaink jó adottságai nagyon különböznek az implantált terület körüli kemény csontszövetek tulajdonságaitól, mind a szerkezetüket, a helyzetüket, illetve a rugalmasságukat tekintve, ezért amíg csak van rá lehetőség, érdemes az eredeti foggyökeret megtartani.
A gyökérkezelt fog ugyanakkor törékennyé válhat, így szükséges azt egy gyökércsappal megtámasztani, majd arra koronát helyezni, hogy megfelelő védelmet nyújtson számára. A gyökérkezelt fog a természetes foggal megegyező komfortérzetet és esztétikai élményt biztosít.
Számoljunk le a gyökérkezeléssel kapcsolatos tévhitekkel!
Gyökérkezelésre legtöbbször akkor kerül sor, ha fogszuvasodás vagy a fog sérülése miatt a baktériumok fogbélig jutnak, vagy a fogbél elhal. A folyamat során eltávolítjuk az elhalt pulpát (fogbelet), kitisztítjuk a gyökércsatornát, és gyökértöméssel látjuk el a fogat.
Mindez ijesztőnek tűnhet, ezért, ha gyökérkezelésre kerül sor, sokan megrettennek. Erre azonban semmi ok sincs, hiszen a gyökérkezelés azonnal megszünteti a gyulladt fog okozta fájdalmat, ráadásul a ma használt helyi érzéstelenítés is csak minimális kellemetlenséggel járhat.