Bölcsességfog eltávolítás
Bölcsességfog eltávolítás
A leggyakoribb szájsebészeti beavatkozás
A szájsebészeti műtétek során gyakran végezzük beteg fogak és foggyökerek eltávolítását, melyek között különös figyelmet kapnak a bölcsességfogak.
Miért ajánlott a bölcsességfog eltávolítása?
A bölcsességfog a fogívben leghátul elhelyezkedő őrlőfog. Helyzetéből adódóan nehéz feladat a kezelése, tisztítása, aminek rendszeres következménye a szuvasodás. A bölcsességfogak romlása veszélyezteti a mellettük elhelyezkedő fogak egészségét és a szájüreg általános egészségügyi állapotát, így sokan megelőzésképpen is az eltávolításuk mellett döntenek.
Az egyik leggyakoribb probléma, hogy a bölcsességfog képtelen áttörni a fogínyt, így akár részlegesen, akár teljesen az állkapocs fogságában ragad. Az impaktált bölcsességfogak esetében gyakori jelenség, hogy nem megfelelő helyzetben fejlődnek: ferdén, vízszintesen, kifele vagy befele dőlnek, így előbb-utóbb elérik és tolni kezdik a többi fogat, amivel nem csak torzítják a fogsort, de az ép fogakat is kiteszik a fokozott plakk-képződés és szuvasodás veszélyeinek.
Máskor nemcsak állkapocsbeli helyzete, hanem a helyhiány is ellehetetleníti a bölcsességfogak kinövését, de akár fogszabályozási folyamatok is indokolhatják az eltávolításukat. Bármelyik is legyen az ok, hosszú távon szívességet teszünk a fogsorunknak, ha megszabadulunk a problémás bölcsességfogaktól.
Hogyan történik a bölcsességfog eltávolítása?
A bölcsességfog eltávolításának nehézségi foka elsősorban a fog szájüregi pozíciójától függ. Nem minden esetben van szükség sebészi beavatkozásra, hiszen amennyiben egy teljesen áttört (kinőtt) fogról van szó, a kihúzás ugyanúgy történik, mint bármelyik másik fog esetében. Az állkapocsba beágyazódott, impaktált bölcsességfog eltávolítása viszont szájsebészeti eljárás keretében történik.
Sokszor szembesülünk vele, hogy a szájsebészet a nyugalom megzavarására alkalmas kifejezés, pedig a bölcsességfog eltávolítása rutinműtétnek számít, ráadásul helyi érzéstelenítésben zajlik, így a páciens semmilyen fájdalmat nem tapasztal. Az érzéstelenítő injekciót megelőző zsibbasztó zselé gondoskodik arról, hogy a szúrás kellemetlenségeit se kelljen elviselnünk.
A bölcsességfogműtétet minden esetben szájsebészeti konzultáció előzi meg, amelynek során panoráma röntgen és CT-felvétel is készül, ami részletgazdag képet mutat a fogak állapotáról. Ha az előtörésben akadályozott bölcsességfogak körül gyulladás alakul ki, fontos előbb kezelni a gyulladt területet, csak utána végezhető el a műtét.
A beavatkozás első lépéseként a szájsebész az íny bemetszésével feltárja a területet, hogy hozzáférjen a foghoz. Ha a fog mélyen az állkapocscsontba ágyazódott, kiemeléséhez a fölötte levő csontrész eltávolítása szükséges, ami speciális, csontmaró fúróval történik, és teljesen fájdalommentes. A fog eltávolítását követően varratokkal zárják a sebet, ami 7-10 nap múlva kivehető.
Gyógyulás a bölcsességfog eltávolítása után
A gyógyulási folyamat időtartama műtétenként változhat, a teljes gyógyulás néhány héttől néhány hónapig terjedhet, de általában az első két hét után a szájüreg állapota megengedi, hogy ugyanúgy használjuk, ahogy a műtét előtt.
A műtétet követően teljesen természetes, ha néhány órán át vérzést, néhány napig intenzívebb fájdalom tüneteit tapasztaljuk, de az arc megfelelő részén duzzanat és szájnyitási nehézség, szájzár is jelentkezhet. A tünetek idővel megszűnnek, és a szakorvosi tanácsok betartásával hatékonyan csillapíthatók, kezelhetők.
A zökkenőmentes gyógyulás és a szövődmények elkerülése érdekében ajánlott megfogadni néhány orvosi és életviteli javaslatot.
- Szedjük rendszeresen a fogorvos által felírt antibiotikumot és fájdalomcsillapítót!
- A pihenés elengedhetetlen feltétele a gyógyulásnak.
- A megfelelő szájhigiénia nem elhanyagolható: az első 24 órát követően már finom sörtéjű fogkefével óvatosan tisztíthatók a seb körüli fogak.
- Tartsuk be az étkezésre vonatkozó előírásokat, például kerüljük a tejtermékek fogyasztását, és ne igyunk alkoholt!
- Mellőzzük a dohányzást, mert hátráltatja a gyógyulást, és gyulladást okoz!
- Kerüljük a sportot, az erőlködést, a nehéz fizikai munkát!
- A forró fürdők és a szauna használata szintén nem ajánlott.
- Ne piszkáljuk a seb környékét, legyünk türelmesek, és hagyjunk elegendő időt a gyógyulásra!
Gyakori kérdések a bölcsességfog eltávolításról
Kattints a Téged érdeklő kérdés címére a válasz megtekintéséhez!
A leggyakrabban foggyökerek vagy fogak eltávolítását végezzük, ezek között is külön figyelmet kapnak a bölcsességfogak.